Тази година БИБ Биобазирани индустрии България ООД, благодарение на собствения си комбайн за фуражи, успя да ожъне голямо количество мискантус от плантацията си в с. Киреево, област Видин (България). През 2018 г. местните собственици на фуражни комбайни CLAAS и JOHN DEERE отказаха да жънат този вид материал. Те се страхуваха от отва да не си причинят големи щети на своите комбайни. Всички аргументи, че колегите в Германия, Австрия и Швейцария използват точно такива машини за реколтата Мискантус през пролетта, не ги убедиха. След като цялата плантация със своите 110 хектара стана жертва на умишлен палеж през 2019 г., тя беше оборудвана със собствена охранителна система.
Плантацията след пожара през 2019 / Плантацията през август 2019
Ето защо част от плантацията вече можеше да бъде ожъната през 2020 г. със собствен комбайн за фуражи CLAAS JAGUAR 685 SL. Сега разполагаме с около 300 тона материал с дължина между 4 и 6 см.
Комбайнът за фураж на БИБ ООД / Камион с товар на мястото за съхранение
През януари 2020 г. БИБ Биобазирани индустрии България ООД успя да закупи голямо хале в бившия селскостопански двор в близост до плантацията. Тъй като ремонтните дейности все още продължават, ожънатият материал бе временно депониран на … Oще
Дунав като пътна артерия на европейската биоенергийна индустрия
Резултатът от приключилия междувременно ЕС-проект „Energy Barge” eинтернет-платформа за екологична логистика на биомасата. Но инфраструктурата и възмож-ностите за преработка в съседните страни се отличават съществено помежду си.
Над 2 845 км преминава река Дунав от своя извор в Шварцвалд до устието си в Черно море. С Германия и Австрия в горното си течение тя свързва два европейски пионера в областта на биогенните източници на енергия със средно разположените и юго-източните държави на Европа, които въпреки предпоставките си за добив на биомаса за производство на електроенергия или горива все още изостават. С трансфера на ноу-хау ЕС иска да даде устойчив импулс за съвместна биоенергийна индустрия по поречието на Дунава.
Петнадесет партньори по проекта от седем крайдунавски държави – Германия, Австрия, Словения, Унгария, Хърватия, България и Румъния, осъществяваха от началото на 2017 г. до средата на 2019 г. проекта на ЕС „Energy Barge – изграждане на зелен енергиен пояс и логистика”. Той беше координиран от Агенцията за възобновяеми ресурси (АВР), а съфинансирането бе от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Проектът „Energy Barge” не обхващаше само пазарите на биомаса по Дунава, а и проектираше сценарии, как втората по големина река в … Oще
Предлагаме на вниманието ви актуалния електронен бюлетин # 6 по проект ENERGY BARGE, в който ще намерите информация за последната среща на партньорите, провела се през януари 2018, както и информация за добри практики в обработката и транспорта на биомаса в региона на град Загреб, Хърватия. Newsletter ENERGY BARGE Nr. 6
Проектът „ENERGY BARGE – Building a Green Energy and Logistics Belt”, DTP 1-175-3.2 се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие чрез програма „Дунав 2014-2020”.
Приключи вторият отчетен период на международния проект ENERGY BARGE – Building a green energy and logistics belt. През последните шест месеца 15те партньора изготвиха няколко официални документа, резултат от национални проучвания в шест държави, сред които каталог и визуализация на движението на биомасата (суровина), устойчивост на рамковите условия за производство на биомаса, национални карти за производството и обработването на биомаса вкл. производството на биоенергия от биомаса. До края на първото полугодие на 2018 се очаква да заработи онлайн платформа, съдържаща полезна информация за държавите, участващи в проекта, която в бъдеще ще се актуализира и надгражда периодично, като по този начин ще улесни заинтересовани страни в проучването на пазара, създаването на международни контакти и избора на алтернативни варианти за превоз по дунавския коридор.
Проведен беше и международен семинар за обмяна на опит в третирането и складирането на биомаса. Изготвена беше база данни с потенциални ползватели на дунавския транспортен коридор с оглед насърчаване развитието на логистиката по р. Дунав.
В рамките на работен пакет 6 Implementation and Policy бяха идентифицирани законовите и административните бариери пред производството на биомаса, както и проблемите в логистичния сектор в отделните държави. Въз основа на изготвените проучвания беше изготвен и план за повишаване свързаността … Oще
Вече са публикувани бюлетини № 3 и № 4 по проект „Building a Green Energy and Logistics Belt”, № DTP 1-175-3.2, съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез програма „ДУНАВ 2014-2020”. Всеки, който желае да получава автоматично бюлетините на английски език, може да се запише на страницата на проекта тук.
Технологичен център София ще публикува периодично обобщени бюлетини на български език, които ще са достъпни на нашата интернет страница и на страницата ни във фейсбук. Ако желаете да получавате автоматично обобщените бюлетини, можете да ни изпратите кратък e-mail на office@technologycenter.bg.
Вашето мнение, препоръки и опит в сферата на биомасата, биоенергията и логистиката за важни за нас! Затова бихме се радвали да ни изпращате всякакви информации на посочения по-горе e-mail.
Бюлетин 3. ENERGY BARGE Newsletter 3 OCTOBER 2017 Бюлетин 4. Energy Barge Newsletter 4 November 2017
Уважаеми колеги, партньори и заинтересовани лица,
готов е вторият бюлетин “ENERGY BARGE”, сега и на български език. В бюлетина ще намерите информация за дейностите по проект „ENERGY BARGE – Building a green energy and logistics belt” , съфинансиран от ЕФРР чрез програма за трансгранично сътрудничество „Дунав 2014-2020”.
Целта на трансграничния проект е да проучи и подпомогне разработването на потенциала за зелена енергия в Дунавския регион, като по този начин да се увеличи енергийната осигуреност и ефикасност на крайдунавските държави.
Проектът ангажира ключови фигури по цялата верига за създаване на стойност, фирми за производство и обработка на биомаса, транспортния сектор, включително пристанищата по р. Дунав, както и съответните обществени органи и лицата определящи, свързаното с това законодателство.
Ползи: Чрез ENERGY BARGE се цели постигането на следните ползи:
– Обмен на опит и добри практики, повишаване използването на биомаса за добив на енергия в Дунавския регион; – Идентифициране на веригите за създаване на стойност и улесняване пазарната реализация на биомасата; – Популяризиране на пристанищата като място за обработка и съхранение на биомаса; – Увеличаване използването на дунавския транспортен коридор.
Към момента партньорите по проекта са изработили следните проучвания:
– Compendium of national market study reports with supporting country factsheets; – … Oще
Транснационалният проект „ENERGY BARGE“, в който Технологичен център София е партньор, навлезе в своя втори работен период. През последните месеци работата на партньорите се концентрира върху изработването на няколко важни проучвания, свързани с развитието на сектор биомаса в целия Дунавския регион. Окончателните варианти на проучванията предстои да бъдат публикувани.
Състояха се и няколко важни мероприятия, сред които и националният семинар на тема „Биомаса“ в гр. Русе, на който присъстваха представители на множество заинтересовани страни от частния и обществения сектор. Повече актуална информация за проекта можете да намерите в новия бюлетин тук.
Проект „ENERGY BARGE – Building a Green Energy and Logistics Belt”, № DTP 1-175-3.2 e съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез програма „ДУНАВ 2014-2020”.
Уважаеми колеги, партньори и интересуващи се от темата „Биомаса“,
Технологичен център София Ви кани сърдечно на работен семинар на тема „БИОМАСА“, който ще се състои на 28.06.2017 от 9:00 часа в хотел „рига“, гр. Русе. Семинарът е с работен характер като целта ни е да отговорим на въпроси като каква биомаса се произвежда в България и в каква форма тя се използва за енергийни нужди. Също така искаме да обследваме неизползвания към момента потенциал на биомасата. Политическата обосновка за надяваме се съвместната ни работа е известна: изместване на петрола, намаляване на въглеродните емисии, ограничаване на климатичните промени.
Ефективното използване на биомасата изисква и развитие в сферата на транспорта и логистиката. Изхождайки от Вашия натрупан професионален опит в областта на производството, преработката и транспорта на биомаса, Ви каним сърдечно да се включите активно в предстоящото събитие.
След кратко представяне на проекта „ENERGY BARGE”, в рамките на който се организира семинара, чрез отделни изказвания ще се опитаме заедно да представим различните пазарни сегменти: например енергия от дървесина, слама, водорасли, отпадъци от селското стопанство и др.
Участието в семинара е безплатно! Предвиден е превод от българки на английски и обратно.
При желание да участвате молим да ни изпратите кратко потвърждение … Oще
Продължаваме работа по проекта ENERGY BARGE с изготвяне на доклад за политическата и законодателна рамка в България в сферата на производството на биомаса за енергийни нужди и логистиката на суровините. Основната цел на проекта ENERGY BARGE е устойчивото използване на потенциала за производство на зелена енергия от биомаса в целия Дунавски регион, чрез което да се увеличи енергийната сигурност и ефективност в дунавските страни, като се вземат предвид: – Европейската директива за енергията от възобновяеми източници 2009/28/EC, – Целите, заложени в стратегията „Европа 2020”, свързани с климатичните промени, – Целите, заложени в Стратегията на ЕС за Дунавския регион. Изключителна черта на проекта ENERGY BARGE е неговият междусекторен подход: ще се свържат ключови актьори по цялата верига на стойността, представители на биоенергийната индустрия, дунавските пристанища както и на компетентните обществени институции и политическата класа. По този начин се цели да се насърчи трансферът на ноу-хау и международното сътрудничество.
ENERGY BARGE ще изгради също така платформа за обмен на опит и добри практики, свързани с използването на биомаса за енергийни нужди в Дунавския регион.
Партньори В проекта участват 15 партньора от 7 държави: – 7 от сектор биомаса и производство на биоенергия, – 6 от сферата … Oще
Технологичен център София започна работа по международния проект „ENERGY BARGE – Building a Green Energy and Logistics Belt”, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и националните бюджети чрез програмата за трансгранично сътрудничество „Дунав 2014-2020”. Основна цел на проекта е да се използва потенциалът за зелена енергия под формата на биомаса по поречието на река Дунав по устойчив начин, което да доведе до повишаване на енергийната сигурност и ефективност в дунавските страни, като се имат предвид Директивата за енергията от възобновяеми източници 2009/28 / ЕО, целите на ЕС 2020 за климата и целите, заложени в Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион.
За постигане на целите ще се използва междусекторен подход. Проектът ще събере на едно място ключови участници по цялата верига на стойността: производители и преработватели на биомаса, производители на енергия от биомаса, търговци, спедитори, дунавските пристанища, както и съответните публични органи и институции. Съществена част от проекта представляват международният обмен и трансфер на ноу-хау както и сътрудничеството между отделни заинтересовани страни от държавите – участници. ENERGY BARGE ще изгради платформа за обмен на опит и най-добри практики и ще повиши познанията и възможностите за складиране и транспортиране на био-суровини, както и за производството на енергия от възобновяеми суровини. … Oще